Automatyzacja produkcji – zobacz na czym to polega

Automatyzacja produkcji – zobacz na czym to polega

Automatyzacja produkcji jest znakiem rozpoznawczym czwartej rewolucji przemysłowej, która odgrywa się dosłownie na naszych oczach. Proces ten polega na wdrożeniu rozwiązań technologicznych, które w dużej mierze ograniczają czynnik ludzki w produkcji przemysłowej oraz poprawiają wydajność fabryk i zakładów. Jakie rozwiązania wchodzą w zakres automatyzacji? Na czym konkretnie polega wdrożenie tych rozwiązań? Sprawdźmy!

Automatyzacja produkcji przemysłowej

Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, automatyzacja produkcji przemysłowej polega na wdrożeniu rozwiązań usprawniających przebieg procesów produkcyjnych. Te procesy to przede wszystkim monotonne czynności, polegające na powielaniu prostych ruchów. Może być to na przykład pakowanie produktów, naklejanie naklejek na opakowania czy składanie tych opakowań. Wszystkie te czynności mogą za nas wykonywać roboty. Korzyści z wdrożenia takiego rozwiązania zostały już zauważone przez właścicieli zakładów produkcyjnych na całym świecie – pozwala to na optymalizację wydatków zakładu, kosztów produkcyjnych oraz oczywiście ceny końcowej danego produktu. Maszyny nie potrzebują przerw w pracy i mogą pracować przez całą dobę – jedyne czego potrzebują to dostęp do energii elektrycznej. Fakt, opłaty za energię elektryczną z pewnością wzrosną w takiej fabryce, jednak spadną wydatki związane z zatrudnieniem pracowników. Wzrośnie również wydajność zakładu, ponieważ roboty mogą wykonywać takie czynności szybciej i po prostu lepiej – poziom błędu produkcyjnego w zautomatyzowanych zakładach spada poniżej 1%!

Wdrożenie rozwiązań automatyzacyjnych w zakładzie przemysłowym

Aby automatyzacja produkcji została wdrożona w danej fabryce, w pierwszej kolejności przeprowadza się audyt. Taki audyt polega na analizie aktualnie stosowanych rozwiązań technologicznych i propozycji alternatyw mogących usprawnić, czyli zautomatyzować pracę. Tego rodzaju audyt jest przeprowadzany przez firmę ekspercką – zazwyczaj przez tą samą, która później zajmuje się dostarczeniem i instalacją maszyn produkcyjnych w zakładzie. Takie maszyny to na przykład podajniki i wysięgniki to również roboty o większych możliwościach, których praca i funkcje są dostosowane do potrzeb danego zakładu. Wszystkie maszyny są kontrolowane przez system, który steruje ich działaniem i jest administrowany przez człowieka. W przyszłości przewiduje się więc wzrost zapotrzebowania na pracowników wykwalifikowanych w obsłudze robotów przemysłowych i innych towarzyszących im maszyn.